צור קשר:03-6950019

  קישור לאתר הוצאת ספרא  |  קישור לאתר כתב העת גג | קישור לאתר כתב העת תאטרון

אתרי איגוד הסופרים

אתר גג

אתר ספרא

תיאטרון אתר

  בקרו בערוץ היוטיוב של איגוד הסופרים!

בערוץ תוכלו למצוא הרצאות של אנשי ספרות ידועים, השקות של ספרים חדשים וביצועים מוסיקליים של שירי משוררים

ליוטיוב של איגוד הסופרים – לחצו כאן

 צפו בביצועה של יסמין אבן לשירו של חיים נגיד "בכניסה" – מתוך השקת ספרה של עדינה מור חיים "פרדוקס הדופי"

 

 

 

 

אשתו של הקולונל

אסופת סיפורים קצרים מאת משה גרנות

צעיר כורע על ברכיו לפני מי שהייתה מורתו בבית הספר היסודי ומתוודה על אהבתו רבת השנים אליה, ושוכח כי בעוד שבוע הוא עומד להתחתן עם בת גילו; חייל מחיל הפרשים הרומני נקלע לייחוד עם אשת הקולונל שלו; מסתבר שהקצין הפשיסטי שהציל במלחמת העולם יהודים – הוא עצמו יהודי; הדודה מאוהבת בלנין, שנפטר למרבה הצער כשהייתה בת שנה; אישה רומניה ילידת קלוז' מאמינה שיהודים שדדו לה את הים התיכון; – אלה אחדים מבין 28 הסיפורים המהנים המקובצים באשתו של הקולונל.

אשתו של הקולונל

לקריאה נוספת על הספר באתר הוצאת ספרא – לחצו כאן

 

חגיגת שירה דו-לשונית: ביקור משלחת המשוררים מספרד

משלחת תרבותית בת 12 סופרים ומשוררים ו-2 מוזיקאים מספרד הגיעה ב-7 לאוקטובר לביקור בן 5 ימים בישראל. בערב יום הגעתם נערך מפגש דו-לשוני חגיגי בבית היוצר של אקו"ם בנמל תל אביב. כ-80 אורחים, משוררים ואמנים ישראלים מילאו עד אפס מקום את האולם והשתתפו בחגיגה הרב-תרבותית.

האירוע נפתח בברכותיהם של מר מנואל גומז אבסו שגריר ספרד בישראל, יוריק בן דוד מנכ"ל אקו"ם, ופרופ' גד קינר קיסינגר יו"ר איגוד כללי של סופרים בישראל. הוקראה שירה ישראלית וספרדית, מקורית ומתורגמת, נערך מופע מוסיקלי דו-תרבותי בביצוע חי, והתקיים רב-שיח בנושא "הספרות בקסטילייה לה מנצ'ה ובישראל" בהשתתפות משוררים וסופרים ספרדים וישראליים.

המשלחת הגיעה לישראל בעקבות יוזמתה החשובה של מרגלית מתתיהו, משוררת דו-לשונית בעברית ולדינו, חוקרת ספרות ומתרגמת, נשיאת כבוד של אגודת הסופרים כותבי ספרדית בישראל – AIELC. מתתיהו הפיקה וארגנה את המשלחת, וגם הייתה אחראית על אירוח האמנים הספרדים. במהלך החגיגה בבית היוצר העניק יו"ר אגודת הסופרים של קסטיליה שבספרד, מר אלפרדו ויה ורדה, מדליה למתתיהו כאות של כבוד והערכה על עשייתה למען הידוק הקשרים בין אגודתו לבין ישראל.

לאחר שהסתיים הערב החגיגי והמוצלח, המשיכה המשלחת בביקורה בישראל. במהלכו, נפגשו האמנים הספרדים עם משוררים ומוזיקאים ישראלים, ביקרו במכון לחקר תרבות הלדינו, השתתפו ביום עיון בנושא שימור התרבות והשפה הספרדית-יהודית באוניברסיטת בר-אילן, וערכו מפגשים דו-תרבותיים שונים. בנוסף לאלה סיירה המשלחת ביפו העתיקה, תל אביב וירושלים, במגוון אתרים היסטוריים, בתי כנסת ובמקומות קדושים לדת הנוצרית.

הביקור היה מעשיר ומלמד והיוזמה הוכתרה כהצלחה. אנחנו מברכים את חברתנו מרגלית מתתיהו על היוזמה החשובה, כן ירבו!

 

 

רשמים מהשקת הספר "סלפי" מאת גד קינר קיסינגר

ב-16 לספטמבר התכנסו בבית היוצר של אקו"ם בנמל תל אביב לחגוג את הופעת ספר השירים החדש "סלפי" מאת פרופ' גד קינר קיסינגר בהוצאת ספרא. הערב היה חגיגי ועשיר. דורון קינר הנחה, לילי פרי ערכה ראיון עם המשורר, ואנשי תרבות ורוח רבים הקריאו מתוך הספר או סיפרו עליו, בהם: פרופ' נורית גוברין, ד"ר חיים נגיד, יערה בן דוד, ד"ר אלישבע רייך, פרופ' זהבה כספי, פרופ' שולי לב אלג'ם, מרלין וניג ורפי וייכרט.
כמו כן, התקיים מופע מוזיקלי בביצוע חי בהשתתפות: ירונה כספי, אסי מסקין וסיון קינר.

 

 

 

 גג 45

לקריאה אונליין של חוברת 45 החדשה – מהדורה חגיגית לראש השנה – לחצו כאן

 

 

 

 

 

 

 

תחרה הונגרית

רומן הביכורים החדש של רות לורנד

תחרה הונגרית הוא מסע לסגירת חשבון. המספרת, בת לניצולי שואה, מגיעה לבודפשט כדי לסגור את חשבון הבנק של אמה, להיגמל מכדורי שינה ולהחיות את שפת ילדותה. תלאות בירוקרטיות, הכרויות לא צפויות ומפגשי ההווה עם העבר מעוררים תובנות חדשות על האומללות המשפחתית, על יחסי החברות והאהבה שבחייה ועל הפער שבין הספרות למציאות. בהתבוננות מהורהרת השזורה באירוניה עצמית והומור עצוב מבקשת המספרת (לא תמיד בהצלחה), שלא להפר את האיזון היומיומי והפרוזאי לבין הרגשי והדרמטי, בין הכאבים של הגוף והנפש לבין הנחמות הקטנות שהחיים מזמנים.

לקריאה נוספת על הספר באתר הוצאת ספרא 

 תחרה הונגרית

 

 

 

 

סלפי

ספר השירים חדש של גד קינר קיסינגר

"הספר סלפי הוא תעודת-זהות ססגונית גדולה של משורר אמִתי, שאינו מייפה את המציאוּת ואינו חוסך לפעמים מקוראיו את פניה המסוייטים. שיריו מעניקים פירושים מקוריים לסיפורי התנ”ך, האוונגליונים, המיתולוגיה, התאטרון והקולנוע. זהו ספר השירים היפה ביותר של גד קינר ומהיפים והמעניינים שקראתי בשנים האחרונות." פרופ' זיוה שמיר

"קינר קיסינגר מצליח לצרף ולהתיך דימויים מפתיעים בתוך שורה אחת, דימוי אחד או שיר אחד, רעיונות ומילים מעולמות שונים וזרים לחלוטין זה לזה, למשל : ‘וְיָדִי הַתּוֹעָה בְּחֶשְׁכַת שְׂעָרֵךְ, וּבַאֲפֵלַת מִנְהֲרוֹת קְמָטַיִךְ, מִתְקַדֶּמֶת בְּכוֹרֵיאוֹגְרַפְיָה זְהִירָה וּמְעֻדֶּנֶת שֶׁל מְנַתְּחֵי מֹחַ וְלֵב…" ירון אביטוב

סלפי

 

 

 

 

לנשים בירושלים אין גלגיליות

רומן הביכורים החדש של שלומי ששון

ורה היא פסיכולוגית ירושלמית שהמטופלים שלה מתערבבים אצלה בחיים ולוכדים אותה באירוע מהעבר ובזיכרונות שלא מניחים. ביחד עם שרון אחיהּ התל-אביבי, ורה מלווה את ההורים שלה שימיהם נספרים בשני בתי אבות נפרדים. שרון האח הגדול של ורה עושה בחיים כרצונו וחווה את תל-אביב עד תום, ואילו היא כמו קפואה ומנותקת מאז אותו אירוע שהתרחש בתקופה בה הייתה סטודנטית; אך את הקסמים של ורה מבקשים כולם.

ובמסע נפרד, על הציר הבלתי יציב שבין תל-אביב, בת-שלמה, נפאל ועיירת נופש קטנה באנגליה, עושה לו בחור בשם רענן חיים כפולים ולאו דווקא במודע. חיים ארציים ובה בעת מנותקים מן ההווה אם ישנו.

זהו סיפור על חיים ומוות, על אהבות בלתי צפויות ובקושי סבירות, ועל ירידה ללא פשרות לשורש (Radix) של ההוויה הקיומית. סיפור ממחוזות שונים, לעתים טראגיים, לא אחת מרגשים ומפתיעים, ולפרקים אף משעשעים. פשוט סיפור.

לקריאה נוספת על הספר באתר ספרא 

לנשים בירושלים אין גלגליות

 

 

 

 

השקת חוברת גג 44 החדשה

ביום שלישי, ה-24.7.18, התכנסנו בבית אסכולות איילה לחגוג את הופעת חוברת גג 44 החדשה. 70 האורחים שהגיעו לאירוע שמעו מפי ברכה רוזנפלד, ענת זגורסקי-שפריגמן ויוסי אלפי על המפגש הראשון שלהם עם הארץ, ואלפי גם הוסיף וסיפר על מקורות השירה העברית. יערה בן דוד הקריאה שירים בעקבות מסעה המרתק ביפן. המשוררות הצעירות עינת קפקא ונטע לוי הקריאו יצירות ביכורים רעננות, ציפי שחרור הקריאה משיריה, וד"ר ידידיה יצחקי סיפר על יצירתו של אהרן אפלפלד ז"ל. כמו כן התקיימה הופעה מוזיקלית חיה בביצוען של דורין מרגלית ויערה בן-דוד. את הערב המוצלח הנחה פרופ' גד קינר קיסינגר, יו"ר איגוד כללי של סופרים בישראל.

 

 

 

 

יותם ראובני בהארץ על מעגל המתופפות

ספר השירים החדש של ציפי שחרור בהוצאת ספרא

"שיריה של שחרור מכים את הקורא בנשיות בשלה, תוססת וקשה, שאינה עושה חשבון לשום דבר. אחרי הכל, גם המתופפות המאגיות קיימות רק בהכרה של המשוררת. מצב האשה, לפי שחרור, הוא בלתי נסבל ובה בעת נפלא מכפי שהיה אי פעם…
מעבר לשפה המהוקצעת של שחרור רובץ כאב עז, שמעגל המתופפות הוא התרופה היחידה לו. שם, בקול הלמות התופים, אפשר לא לשמוע את צעקת הדם ולהתחבר אל צעקה גדולה יותר, לנוכח העובדה שגם אנחנו נמות. התופים היו צריכים להסב את תשומת הלב של ההולכים בחושך לבוא ולשמוע. אולי הם היו מפחידים מדי, והאנשים התרחקו. מכל מקום, הם היו תופים בעוצמה היחידה שהם ידעו."

 לקריאת הכתבה המלאה – לחצו כאן

לקריאה על הספר באתר הוצאת ספרא – לחצו כאן

מעגל המתופפות

 

 

 

 

escolot_00263_haycal ha sofrim _web_01

 

 

 

 

 

 תאטרון 44

 לקריאה של גיליון תאטרון 44 החדש אונליין – לחצו

 

 

 טקס הענקת פרס ראשון בתחרות בעיצוב נובלה גרפית על פי סיפור של ש"י עגנון

ביום רביעי האחרון כ-130 איש גדשו את אולם האירועים של אסכולות בית איילה של האוניברסיטה הפתוחה בתל אביב, לכבוד טקס הענקת פרס ראשון בתחרות נובלה גרפית על פי סיפור של ש"י עגנון. התחרות שנערכה ביוזמת איגוד כללי של סופרים בישראל והגברת שוש כרמל, זכתה להיענות מרשימה ולמשרדי האיגוד הגיעו איורי קומיקס, סרטונים ונובלות גרפיות.

היצירה שנבחרה למקום הראשון שייכת לתלמידי כיתת ד' מחוננים מבית הספר יהל"ם שבקריית אונו. האמנים הצעירים יחד עם המורה המסור שלהם, ניר מולד, יצרו סרטון אנימציה בהשראת הסיפור מאויב לאוהב שהציג את פרשנותם המיוחדת ליצירה. התלמידים המרוגשים ונציגי צוות בית הספר הגיעו לטקס וקיבלו את הפרס.

במהלך הערב האורחים שמעו הרצאה מפי פרופ' זיוה שמיר על יצירתו של עגנון, והאזינו לדבריהם של פרופ' גד קינר קיסינגר, יו"ר איגוד כללי של סופרים בישראל, והגברת שוש כרמל.

כמו כן, במהלך האירוע הוקרנו יצירות נוספות שצוות השופטים ציין לשבח. יצירות נבחרות גם הוכנסו לגיליון 44 החדש של כתב העת גג. ניתן לצפות בחוברת בגרסה דיגיטלית.

unnamed (2) IMG-20180701-WA0018

תודה לכל האורחים שהגיעו, לכל המשתתפים בערב המוצלח, וכמובן לכל המתמודדים בתחרות!

 השקת הספר "דמעות של אורנים" מאת סתיו לי ברטל

ביום שישי, ה-1 ליוני 2018, התכנסו חברים, סופרים ובני משפחה בירושלים להשקת רומן הביכורים של סתיו לי ברטל "דמעות של אורנים".

האירוע נפתח בנגינה ושירה של טליה ישי, ולאחר מכן בדברי ביקורת וברכות מאת הסופר יעקב בוצ'ן ועופר ישי. לאחר מכן הסופרת סתיו לי ברטל סיפרה על חוויית הכתיבה, מקורות ההשראה וענתה לשאלות. היה זה אירוע אינטימי ומרגש.

על הספר:

דמעות של אורנים הוא סיפור ילדותה ונעוריה של איריס השקטה והאובדנית, הילדה הנעלמת בדרמה שמציירת משפחת הבר.  אלימות, דיכאון, ארבע נפשות שאינן מסוגלות לתקשר, תוקפנות מתמדת, מערבולת השואבת אל מעמקי תהום כל אדם שנקשר עם משפחתה של איריס. בחזית הדרמה המשפחתית ניצבת דמותו של גידי, האח הבכור, המבוגר מאיריס בשש שנים. נער קשה-יום, שרוי בדיכאונות ובמצוקה הולכת וגוברת. שני האחים קרובים וחשים שותפות גורל. ברית דמים אמיצה, שכרתה לפני שנים עם חבר וחברה מילדות, תשנה לנצח את מסלול חייה של איריס.

לקריאה נוספת על הספר באתר הוצאת ספרא – לחצו כאן

P80601-104645 (1)

ביום שישי ה-27.4 התכנסו 150 אורחים בבית היוצר של אקו"ם, לחגיגת הופעת הספר החדש של ציפי שחרור, "מעגל המתופפות" בהוצאת ספרא.
האירוע היה מרגש ומגוון. הקריאו קטעי שירה ובירכו: ד"ר ליליאן דבי גורי, פרופ' מירון ח. איזקסון, פרופ' זיוה שמיר, ד"ר חיים נגיד, רוני סומק ועוד. כמו כן, התקיים מופע אמנותי בהשתתפות השחקן והפנטומימאי, עמירם אטיאס, והמוזיקאים זמרים ירונה כספי, דקל שחרור ופאוסטינה אבד.

לקריאה נוספת על הספר החדש באתר הוצאת ספרא – לחצו

 

 

 

 

 רגעי המים

ספר השירים החדש, ה-12 של יוסי אלפי.

 מתוך התבוננות אישית אל עולמו הפנימי והעולם החיצוני, הסובב אותו, הוא נוגע פיוטית בספר שירים קטן זה.

 הסתיו ההולך ומערפל את הימים הוא מעין סיבה לחשבון נפש שירי.

 הפעם ללא שירים ביוגרפיים. הוא בא אל הנוף מארץ רחוקה ומביא אתו, בעדינות רבה, נגיעות של אורות-דרך שיריים, המתעדים את צעדיו, שבמקרים רבים מהווים משל לכולנו.

חלונות האור

סַפְּרִי לִי

עַל שְׁעוֹן הַקַּיִץ

בִּתְחִלָּתוֹ שֶׁל סְתַו חַיַּי

סַפְּרִי לִי אֵיךְ טִפַּסְתִּי

אֶל חַלּוֹנוֹת הָאוֹר

לְלֹא סֻלָּם

סַפְּרִי לִי

עַל אוֹתוֹ הַחַיִץ

שֶׁפָּעַר תְּהוֹמוֹת מוּל עֵינַי

אֵיךְ צָמְחוּ תַּלְתַּלַּי

כְּשֶׁהִתְנַעַרְתִּי מִגַּלֵּי הַקֹּר

לְלֹא קֶרֶן שֶׁל חֹם מֵעָלַי

סַפְּרִי לִי

עַל אוֹתוֹ הַשַּׁעַר

שֶׁנִּפְתַּח בַּחֲרִיקָה מוּל פָּנַי

אֵיךְ עָלוּ תְּפִלּוֹתַי

כְּשֶׁבָּרַחְתִּי מִדָּתֵי יַלְדוּתִי

וּמָצָאתִי בְּעַצְמִי

אֶת אֱלֹהַי

סַפְּרִי לִי לְאַט, מְעַט

סַפְּרִי לִי

אוּלַי אֵדַע וְאֶפְתֹּר עוֹד בְּחַיַּי

אֶת הַחִידָה

רגעי המים

לקריאה נוספת על הספר באתר הוצאת ספרא – לחצו

 

 

 

 

דמעות של אורנים

רומן הביכורים של סתיו לי ברטל

דמעות של אורנים הוא סיפור ילדותה ונעוריה של איריס השקטה והאובדנית, הילדה הנעלמת בדרמה שמציירת משפחת הבר, משפחה אמידה מירושלים, שבקורות חייהם נשזרים שברי זיכרונות עמומים מירושלים של שנות ה-80' וה-90'. חלק קטן ואישי מאוד מחייהם שהיו ואינם, מאותן השכונות המוקפות גינות, מאותו טבע עירוני קודר וקר. רק בין קירות הבית עם השיח המטפס, נחשפת הטרגדיה. אלימות, דיכאון, ארבע נפשות שאינן מסוגלות לתקשר, תוקפנות מתמדת, מערבולת השואבת אל מעמקי תהום כל אדם שנקשר עם משפחתה של איריס. שני ההורים, ליאה ומוטי, עסוקים במצוקותיהם האישיות וביחסיהם האמביוולנטיים זה עם זו, מתעלמים מילדיהם. בחזית הדרמה המשפחתית ניצבת דמותו של גידי, האח הבכור, המבוגר מאיריס בשש שנים. נער קשה-יום, שרוי בדיכאונות ובמצוקה הולכת וגוברת. שנים רבות מחוץ למסגרת טיפולית. שני האחים קרובים וחשים שותפות גורל. נפשותיהם כמעט לא ניתנות להפרדה. ברית דמים אמיצה, שכרתה לפני שנים עם חבר וחברה מילדות, תשנה לנצח את מסלול חייה של איריס.

דמעות של אורנים

לקריאה נוספת על הספר באתר ספרא – לחצו כאן

  

מעגל המתופפות

ספרה החדש של ציפי שחרור

כ-45 שנה עברו מאז קראה המשוררת אנדה עמיר את שיריה הראשונים של הנערה ציפי שחרור והכתירה אותה בתואר משוררת. 44 שנים עברו מאז הופיע ספרה הראשון, ועדיין נותרו בה עוצמת הנעורים, חדוות הגילוי של פלאי תבל, סקרנות בלתי נדלית, ולצדה תאווה לעולם פרוע ופורץ גבולות, המובנית היטב במסגרת השיר. וכך, בחטיבה השנייה בספר, הנושאת את השם במקום אחר, היא מתעדת את נסיעותיה למקומות אקזוטיים, כמו הביקור בעיירה אובידוש, פורטוגל, בשיר "אביר, חתול וחרב פיפיות". זהו שיר חלומי שבו היא מערערת באמצעות דמיונה הפורה ועם לא מעט הומור, את כל השבלונות השחוקות שנקשרו במסע תיירותי. שם באובידוש, במלון קודר שחללו מפיח צמרמורת היא נישאת על כנפי הדמיון באפיריון ישועי: "בְּמָלוֹן אָפֵל שֶׁקִּירוֹתָיו מְפִיחִים רֵיחַ גְּוִילִים וְטַחַב / נוֹחֵת בְּחַדְרִי מִסְדַּר אַבִּירִים כַּאֲרָיוֹת. / וְעֵרוּתִי יַלְלָנִית וְנִשְׁאֶבֶת בְּמָלוֹן קוֹדֵר / וְאַבִּיר חָתוּל וְחֶרֶב פִּיפִיּוֹת סוֹגְרִים עָלַי / וּבַשָּׁבוּעַ הַקָּדוֹשׁ הֵם נוֹשְׂאִים אוֹתִי בְּאַפִּרְיוֹן יֵשׁוּעִי" (עמ' 65).

חיים נגיד

  מעגל המתופפות

 לקריאה נוספת על הספר בהוצאת ספרא – לחצו כאן

 

 

  

בחיל וברוח: גיבורי התנ"ך בראי יצירתו של ח"נ ביאליק

ספרה החדש של פרופ' זיוה שמיר

בניגוד לסופרי ההשכלה, שתיארו בכתביהם אנשי מופת נשגבים, ביאליק הציג את גיבורי התנ"ך כאנשים קטנים ופשוטים ששאלו שאלות גדולות, חובקות שמים וארץ. הוא שילב בשיריו ובסיפוריו הֶרמזים לקשת לא גדולה, אך ססגונית ומגוּונת, של דמויות מן המקרא – רוּבּן דמויות של "ספרא וסייפא". ביצירתו סיפר את סיפורם הקדום מֵחדש, תוך מיזוגו עם הסיפור האישי-הלאומי האקטואלי. התנ"ך הֶעשיר את יצירת ביאליק והִקנה לה נפח ומשמעות, מחד גיסא; ומאידך גיסא, גיבורי התנ"ך הוארו ביצירתו באור חדש, באמצעות הפרשנות רבת-התובנות, המוּשׂכּלת אך גם האישית והרגשית, שהעניק להן גדול הסופרים ואנשי הרוח שקמו לעם ישראל בדורות האחרונים.

בחיל וברוח

לקריאה נוספת על הספר באתר ספרא – לחצו  

  

 ספר חדש בהוצאת ספרא – "אימפרוביזציה מהחיים" מאת ג'ו סאלאס ובתרגום ראשון לעברית

ג'ו סאלאס M.A יסדה את תאטרון פלייבק יחד עם בעלה ג'ונתן פוקס וחברי הלהקה המקורית. כעת היא המנהלת האמנותית של תאטרון פלייבק של האדסון ריבר (The Hudson River Playback Theatre) הממוקם בצפון מדינת ניו-יורק. היא מלמדת פלייבק ברחבי העולם ופרסמה שלושה ספרים על אודות תאטרון הפלייבק ומאמרים רבים.
ספר זה של ג'ו סאלאס הוא אוצר לכל מי שמתעניין בתאטרון פלייבק. הספר כתוב בצורה רגישה וזורמת. ג'ו מסבירה בו את עקרונות תאטרון הפלייבק במדויק ובפשטות, ויחד עם זאת, בעומק ומשמעות. לדעתי, זהו אחד הספרים החשובים בתחום ואני מאוד שמחה שסוף-סוף תורגם לעברית.
ד"ר סוזאנה פנדזיק, ראש התכנית לתואר שני בדרמה תרפיה במכללה האקדמית תל חי, מרצה באוניברסיטה העברית בירושלים

 פלייבק

לקריאה נוספת על הספר באתר ספרא – לחצו

 

 

 

 

רק השפה נשארה – ספר חדש של גלעד עברון

אתה מרגיש צנזורה עצמית כשאתה כותב מחזה חדש?

אף פעם לא. איך אפשר ליצור ככה? ביום שאתחיל להרגיש כך אפסיק לכתוב. וזו לא עמדה קלה. רוב העוסקים באמנות ובתאטרון אינם עשירים, עובדים קשה ולא אחת מסתכנים, אבל עושים מה שהם מאמינים בו בצורה יוצאת מן הכלל… אנשים ממשיכים לעשות את זה גם כשלא משלמים להם, גם כשדורסים אותם, דוחפים אותם לפח ומכפישים אותם. הם ימשיכו לפעול כך כי הם חייבים לפעול כך. הם בין היחידים שהמקצוע שלהם הוא חשיבה ביקורתית וככאלה הם מסוכנים, כי למילים ולדימויים יש כוח. אי אפשר לסתום, אי אפשר לעצור.

(מתוך ראיון עם יאיר אשכנזי, יולי 2016)

 לקריאה נוספת על הספר באתר ספרא – לחצו כאן

 

 

 

43לקריאת את חוברת גג 43 אונליין – לחצו כאן  

  

  

 רוני סומק - יופייה

  

  

הספר החדש "לורקה, סיפור אהבה" מתחקה אחר מגוון יצירתו של האמן, שכולן צמחו מחייו הסוערים. הספר חושף לקורא את הזיקות בין הנימות האינטימיות של יפי המילה ועומק החשיבה והרגש לבין הפיוט הטמון בדימוייו ובשפתו. בלהה בלום מספרת בספר זה על חוויותיו של לורקה, שכמה מהן רקומות בחוויותיה שלה.

לקריאה נוספת על הספר באתר הוצאת ספרא – לחצו

  

  

בשישי ה-8.12 התאספנו באולם האירועים של האיגוד למפגש שירה ושיח. החברים שהגיעו הקריאו יצירות נבחרות פרי עטם, ולאחר מכן ערכנו דיון בנוגע לרלוונטיות של הקלסיקה הספרותית העברית לימנו, דיון שנפתח בדבריה של פרופ' זיוה שמיר.

  

  

  

  

  

  

ספר חדש בהוצאת ספרא:

רקוויאם לשלום

ייצוג הסכסוך בקולנוע הישראלי בעקבות אינתיפאדת אל-אקצה

 ספרו של ד"ר פבלו אוטין

ספר זה חוקר את המהלך שעשו סרטי הסכסוך בקולנוע הישראלי, דרך ניסיונות הבנה של הצד הפלסטיני וחיבור אליו, ועד לתחושת ייאוש וניתוק הדדי בעקבות כישלון תהליך אוסלו וקץ המשא ומתן בין הצדדים. דרך ניתוח אסתטי קפדני של הסרטים מן העשור הראשון של המאה ה-21, הספר מציע חשיבה על האופן שבו הסכסוך התפרש והובן בחברה הישראלית-יהודית ובסרטיה. לבסוף, מציע הספר כי הסרטים, כמו התרבות הפופולארית הישראלית, רקמו תפיסה אוטופית ולא מציאותית של מהו "השלום", ולכן, כותרת הספר מאפשרת קריאה כפולה: מצד אחד, הסרטים החדשים על הסכסוך מבכים את מותו של תהליך השלום והתקווה לשלום שהיה "מעבר לפינה". מצד אחר, מציע הספר כי דווקא הגיעה העת להיפרד מהתפיסה המאוד חד-ממדית של המושג "שלום" בחברה ובתרבות הישראלית – תפיסה שמתארת את בואו של השלום כהפסקה מידית של האלימות והטרור ותחילתו של עידן של אהבה, זריחה ופריחה – ולפנות את הדרך לתפיסה מורכבת יותר, אולי פרדוקסאלית, אך אמתית וכנה יותר של שלום כתהליך מתמיד, שאולי לעולם לא יביא שקט לאזור, אך יהפוך את החיים בו לנסבלים, טובים ומוסריים יותר לדורות הבאים.

רקוויאם לשלום

  

  

 

פרדוקס הדופי  מאת עדינה מור-חיים – שיצא בספרא הגיע אל דוכני הספרים.

בתמונות: הספר בחנות תולעת ספרים ברחוב מזא"ה ובצומת ספרים בדיזנגוף סנטר. ראו גם את מאמרו של יחזקאל נפשי במעריב:

  

  

לקריאה של חוברת גג 42 החדשה – לחצו כאן 

 

  

ב-8.10 בבית היוצר בנמל תל אביב התקיימה חגיגה רב תחומית לכבוד הופעת הספר החדש "פרדוקס הדופי" מאת עדינה מור-חיים, העוקב אחר יצירתו של ד"ר חיים נגיד, בהשתתפות כ-60 אורחים.
במהלך הערב בהנחיית מיקי בן-כנען, סיפרו על הספר, על ד"ר חיים נגיד והקריאו משיריו פרופ' זיוה שמיר, אשר רייך, מיכל סנונית, רוני סומק, משה סומק, וד"ר אלישבע זהר-רייך. כמו כן, יסמין אבן הלחינה ושרה בביצוע חי שני שירים של ד"ר נגיד, והשחקנים שרון מימון לוי, נטע נדב ופרופ' שמעון לוי ביצעו הקראה מבוימת של סונטות פרי עטו של המשורר.
בסיום הערב עלו לבמה ד"ר נגיד ומור-חיים לדיון משותף על הספר.

 

  

  

  

  

  

ב-28.9 נאספנו בעלמא בית לתרבות עברית בתל אביב וחגגנו את הופעת הספר החדש "תרגימא" מאת פרופ' שמעון לוי.

כ-50 אורחים האזינו לדבריו של פרופ' משה צוקרמן וצפו בהקראה מבוימת של מחזות קצרים מתוך הספר החדש, בביצוע השחקנים עמנואלה עמיחי, שרון מימון לוי וניר שאולוף. בסיום הערב הצטרף גם פרופ' לוי לשחקנים וכולם הקריאו קטע מהמחזה "11 בספטמבר 2001", מאת מישל וינאוור.

בתמונה מימין לשמאל: עמנואלה עמיחי, שרון מימון לוי, ניר שאולוף ופרופ' שמעון לוי

 

  

  

  

  

ספר חדש בהוצאת ספרא:

פרדוקס הדופי – מאת עדינה מור חיים

בלשון בהירה ומרתקת חושפת עדינה מור-חיים את עושר כתיבתו של חיים נגיד, סופר רב-גוני הראוי לתשומת לב ולהערכה מחודשת.

במונוגרפיה פרדוקס הדופי משתקפת תפיסתו האמנותית הרב-ז'אנרית של נגיד כפי שנוצרה החל משנות השבעים למאה הקודמת, ב-12 ספריו: בשיריו הליריים, בשירתו האקולוגית-פואטית שהקדימה את זמנה בשנות דור (שירה מקומית), במחזה-רוק שהועלה על במת הקאמרי (פיקניק בחוסמסה), בסונטות הכאוטיות (סיור באזור האסור), ברומן הדיסטופי-אפוקליפטי מטטרון, בספרי האגדות לילדים (על הצב צבי והצב גדעון ששוני), שהועלו גם בתאטרון, וכן בגישתו הסמיוטית של נגיד לתרבות בארץ שאותה יישם בחמשת ספרי העיון שלו.

במרכז יצירתו ניצב מבטו הקליידוסקופי שהיטיב להבין באמצעותו את רוח שנות השמונים והתשעים, התקופה שבה נוצרו רוב יצירותיו, ולחזות את השפעת הלכי הרוח של אותו דור על חיי החברה והתרבות בארץ: קריסת הגבולות בין אמת לשקר, אמונה לצביעות, אמנות לשרלטנות, אהבה ומיניות, גבריות ונשיות, וכל אותם מושגים מוצקים שהנחו את דור השישים והשבעים וגיבו את עשייתו.

דומה שרק עתה, ממרחק של זמן, ניתן להעריך ראייה מוקדמת זו של הסופר.

פרדוקס הדופי

  

  

  

  

  

  

  

תאטרון 43

  לקריאה אונליין של חוברת תאטרון 43 – לחצו כאן

 

  

  

  

  

ב-23.8.17 בעלמא בית לתרבות עברית התכנסנו לחגוג את הופעת גיליון 41 של כתב העת גג 

כ-60 אורחים הגיעו לרב-שיח תרבותי ומוזיקלי, בהנחייתה של ציפי שחרור.

הקריאו את שיריהם המשוררים: פרופ' גד קינר (קיסינגר), יערה בן-דוד, ציפי שחרור, ד"ר אלישבע זהר-רייך, ציפי שחרור, והמשוררות הצעירות שושי אמיתי ומוריה חיה אהרוני.

פרופ' זיוה שמיר הקריאה את ברכתה לתרבות הישראלית לקראת ראש השנה שנמצא בפתח, אשר רייך הקריא מסיפורו "שכחנית הברזל", מרלין וניג והצלם נינו הרמן ערכו דיאלוג תרבותי-רוחני, נהוראי מ' שיטרית סיפר על מחקרו על מקורותיהם ופירושים של שמות המשפחה של יהודי מרוקו, וכמו כן, הנעימו בשירתם יערה בן-דוד ואסי מסקין.

קישור לקריאת חוברת גג מס' 41 אונליין 

 גג 41 שער

  

בקרו בטוויטר של איגוד הסופרים:

אהבה

לשירים נוספים שפורסמו בטוויטר – לחצו כאן 

 

 

  

ספרים חדשים:

"השוטה בדרמה הישראלית" ו"השוטה בדרמה האירופית"

מאת ד"ר רינה ברוך, בהוצאת ספרא

  

לראשונה נבחנת דמות השוטה משחרה היסטוריה ועד לגלגוליה המודרניים באירופה ובישראל; הספר המבוסס על מחקר עומק אנתרופולוגי, נפתח בסקירה מקיפה של דמות השוטה בתאטרון ובתרבות המערבית; ומציג תובנות על תבנית השוטה הקלאסי לגלגוליו; מן התבנית הפולחנית עד למודרנה, עם דגש על המהפך המתחולל מהתחלת המודרניזם ואילך. השוטה המודרני הוא גלגול של הלץ הארכאי – אבי כל השוטים בתרבויות העולם לתקופותיהן –והוא צמח מפולחן השוטה העתיק שזיהה את חטאי החברה, לקח אותם על עצמו והלך אל מותו לשם היטהרות החברה, והתפתחות תודעתה בתקווה לגאולת האדם והעולם.

דמות השוטה בדרמה האירופית משתנה לאחר מלחמות העולם – והיא רוויה אלימות וניכור, ובישראל דמות השוטה עולה על הבמות אחרי טראומות השואה ומלחמות ישראל בהצגות של יוסף מונדי, נסים אלוני,חנוך לוין, אמיל חביבי ומוחמד בכרי. בהתאם – הדיון נפרש על שני ספרים. הראשון השוטה בדרמה האירופית מציג את השוטה המודרני המככב בדרמה האוונגרדית באירופה משנת 1896 עד 1964, והשני: השוטה בדרמה הישראלית מ- 1967- עד 1999.

”מבחינת עמקותה ומקוריותה – העבודה מעוררת השתאות. הכותבת מפליאה באוריינותה, המאפשרת לה למצות מכל יצירה שהיא בוחנת שדות נרחבים של הרמזים אינטר-טקסטואליים, המקנים עומק רב-רובדי וראשוניות אינטרפרטטיבית גם כשהיא עוסקת ביצירות קאנוניות שכבר נדונו מכל היבט אפשרי. אכן, נחשפות ביצירות קלאסיות ומודרניות מוכרות פרשנויות מפתיעות ורעננות.“ (פרופ‘ גד קינר-קיסינגר)

  

  

  

  

  

  

  

  

 פרסי תחרות שבוע הספר בשירים לילדים

ביום שני 12 ביוני התקיים במשרדי להב בבית התעשייה בתל אביב טקס חלוקת תעודות למצטיינים בתחרות שירי הילדים שנערכה על ידי איגוד כללי של סופרים בישראל ולהב – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, בראשותו של עו"ד רועי כהן.
בתחרות השתתפו 85 משוררים הכותבים לילדים שכל אחד מהם שלח שלושה שירים, שנמסרו לשופטים (פרופ' גד קינר-קיסינגר וד"ר חיים נגיד) בעילום שם.
במקום השלישי זכה ארז ברזוליק, במקום השני זכתה עדנה כהן-קדוש, ובמקום הראשון – עליזה פלורנטל שזכתה בפרס של הוצאה לאור של ספר השירים לילדים שבו נכללו שלושת השירים שזיכו אותה במקום הראשון. הספר ייצא בהוצאת ספרא.  היה זה מעמד מרגש ומעשיר. ובסיומו הודיע עו"ד רועי כהן, נשיא להב, כי להב תוציא בהוצאת ספרא אנתולוגיה שתכיל מבחר שירים מכל המשתתפים בתחרות זו.
עוד הוסיף עו"ד רועי כהן: "אנחנו הופכים את התחרות למסורת, ולכן – כל מי שלא הספיק לשלוח אלינו שירים השנה מוזמן לשלוח בשנה הבאה".

 

  

130 צופים גדשו את קפה תאטרון הקאמרי באירוע השקת הספר "ואין חרוז למוות" מאת אבי גיל, שנערך ב15.5.17.

השחקן דביר בנדק ומנכ"ל הקאמרי הפורש נועם סמל פתחו את האירוע בקריאת הדיאלוג מפרק הפתיחה. בנדק התלוצץ ואמר שסמל פרש מהניהול התאטרון כדי שיוכל להשתתף כשחקן באירוע ההשקה של הספר.

פרופ' מירון איזקסון, אמר דברים מחכימים על הספר, ושחקנית הקאמרי עדי ארד גילמה בעסיסיות את תפקיד סגנית מלכת היופי של חדרה, שלה מוקדש פרק בספר.

המתרגם שמעון בוזגלו קרא טקסטים ממצבות עתיקות, והמוזיקאים מוני ארנון ואסף רוט הלחינו טקסטים בעקבות הספר.

בנוסף להם השתתפו בהשקה גם פנינה רינצלר, שיראל יגודניק, והמחבר אבי גיל.

  

  

  

תרגימא: תרגומי מחזות ודברים עליהם

ספר מחזות קצרים מתורגמים חדש בהוצאת ספרא
תרגום ומבואות: שמעון לוי

  

  

תרגימא עטיפה

המחזות באוסף זה, ממיטב היצירה הדרמטית, מייצגים הלכי רוח, סגנונות וזרמים מגוונים ושונים, פרושים על פני תקופה ארוכה. רובם שייך לסוגת המחזה הקצר וככאלה, היצירות מתארגנות סביב אחדויות הזמן, המקום והעלילה ומטפלות במצב דרמטי אחד, ללא עלילות משנה. המבואות המצורפים מציעים תובנות על היצירות ומספקים רקעים על סביבתן התרבותית והדרמטית.היצירות שנבחרו להיכלל הן מבחר אישי מתוך מאגר עצום של מחזות קצרים. חלקם מתורגם לראשונה לעברית. לבד מהנאת הקריאה במבחר מיוחד זה, מוזמנים הקוראים לראות בהם ובמבואותיהם קורס מזורז בתאטרון קצר והזמנות לביים את המחזות בחלל הגולגולת הפרטית של כל אחת ואחד.

  

  

שיר מתוך הספר החדש של רוני סומק "נקמת הילד המגמגם" :

רוני סומק 1

  

  

  

  

 

  

  

  

חברי איגוד הסופרים מרצים ביסוד המעלה

במסגרת יוזמת איגוד כללי של סופרים בישראל, מרצים נבחרים חברי האיגוד, יחד עם מוזיקאים נסעו לפריפריה הצפונית והעניקו הרצאות בליווי מוזיקלי לקהל מאזינים מהמושבה יסוד המעלה.

ארבעה מופעים התקיימו במהלך חודשיים במושבה הגלילית, ובהם השתתפו: יהודה אטלס, ניצה בן-דב, חיים באר, מיכל סנונית והמוזיקאים נעמה אור ואסי מסקין.

האירועים מבית איגוד כללי של סופרים בישראל, הינם חלק מהתכנית "מפגשים תרבות 2017" שמטרתה יצירת קשר עם הפריפריה הגאוגרפית והחברתיות, והנגשת התרבות הישראלית על שלל רובדיה לכלל האוכלוסייה בארץ.

שרה ענבר, תושבת יסוד המעלה, סיפרה על המפגש עם הסופר חיים באר:

"חיים באר הוא דמות חשובה בתרבותנו. היה מעניין לשמוע אותו בליווי מוסיקלי של יוצר צעיר, כותב ומלחין, מסקין. להתראות בפעילויות הבאות".

  

טופס צור קשר

רוצה לקבל ניוזלטר?

עידכון ומידע חדש של אירועי איגוד הסופרים, כתבי עת ועוד. נא לרשום לנו כתובת מייל ואנו נדאג לעדכן אותך.